Solution of task 14.5.10 from the collection of Kepe OE

Content: 14.5.10.jpg (28.53 KB)
Uploaded: 20.04.2016

Positive responses: 0
Negative responses: 0

Sold: 6
Refunds: 0

Seller: Михаил_Перович

Ask a question

Description

  • 14.5.10
  • The cone rotates uniformly around the axis Az with angular velocity? = 4 rad / s. By the way
  • The tangent cone moves a material point M of mass 1 kg. Determine the moment of quantity
  • The motion of the material point relative to the Oz axis at a position where the distance OM = 1 m,
  • If the angle? = 30 °. (Answer 1)
$0.71

Loyalty discount! If the total amount of your purchases from the seller more than:

$1 the discount is 1%
$5 the discount is 2%
$10 the discount is 3%
$20 the discount is 5%
$50 the discount is 7%
$100 the discount is 10%
$200 the discount is 15%

Reviews

No feedback yet
$0.71 Buy now